Людям з порушення зору Звичайна версія

Загальна інформація

ЩО ОЗНАЧАЄ ВІДНЕСЕННЯ БАНКУ ДО КАТЕГОРІЇ НЕПЛАТОСПРОМОЖНИХ  І ВИВЕДЕННЯ ЙОГО З РИНКУ

Банк може бути віднесений до категорії неплатоспроможних через неможливість виконувати зобов'язання перед вкладниками та іншими кредиторами або порушення ним економічних нормативів, встановлених регулятором. Рішення про це приймає Національний банк України. Після віднесення банку до категорії неплатоспроможних Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (далі – Фонд), державна установа, основними функціями якої є відшкодування коштів вкладників і виведення неплатоспроможних банків з ринку, запроваджує у такому банку тимчасову адміністрацію.

При цьому Фонд отримує повне і виняткове право управляти неплатоспроможним банком.

Віднесення банку до категорії неплатоспроможних, запровадження процедури тимчасової адміністрації або ліквідації банку не припиняють дію кредитних договорів. Позичальник зобов’язаний повернути банку основну суму боргу та сплатити проценти у розмірах і у строки, встановлені умовами кредитного договору. Це також стосується заборгованості за платіжними картками. Пам’ятайте, що кошти, сплачені позичальниками на погашення кредитів, є джерелом для розрахунків із кредиторами, у тому числі вкладниками, неплатоспроможних банків.

Під час тимчасової адміністрації, що запроваджується на строк до одного місяця, Фонд здійснює пошук інвестора, який би придбав неплатоспроможний банк у цілому, або ж його активи та зобов’язання. Якщо знайти зацікавленого інвестора не вдалося, Національний банк України за пропозицією Фонду приймає рішення про відкликання банківської ліцензії і ліквідацію неплатоспроможного банку.

Національний банк України має право за власною ініціативою прийняти рішення про ліквідацію банку без запровадження у ньому тимчасової адміністрації, зокрема у разі систематичного порушення таким банком законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення.

ЯК ЗДІЙСНЮВАТИ ПОГАШЕННЯ КРЕДИТУ ПІСЛЯ ВІДНЕСЕННЯ БАНКУ ДО КАТЕГОРІЇ НЕПЛАТОСПРОМОЖНИХ

Під час тимчасової адміністрації позичальник здійснює платежі для погашення кредиту на реквізити банку, вказані у кредитному договорі.

Після відкликання банківської ліцензії та початку процедури ліквідації сплату заборгованості необхідно здійснювати на накопичувальний рахунок, що відкривається у Національному банку України. Відомості про ліквідацію банку та реквізити накопичувального рахунку розміщуються на веб-сайті неплатоспроможного банку та на веб-сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

Погасити кредит можна:

  • через відділення будь-якого діючого (платоспроможного) банку згідно з його тарифами;
  • за допомогою дистанційних каналів діючих (платоспроможних) банків (веб-банкінг, мобільні додатки);
  • готівкою за допомогою платіжних терміналів;
  • готівкою через каси діючих (працюючих) відділень неплатоспроможного банку.

ЯКИЙ ПОРЯДОК ПОГАШЕННЯ ЗАБОРГОВАНОСТІ ЗА КРЕДИТАМИ В ІНОЗЕМНІЙ ВАЛЮТІ

Позичальники, які мають заборгованість за кредитами в іноземній валюті, можуть вносити (перераховувати) грошові кошти на погашення такого кредиту як у валюті кредиту, так і у гривневому еквіваленті.

Сплатити валютну заборгованість у гривневому еквіваленті можливо:

  • у безготівковій формі шляхом перерахування коштів на рахунок неплатоспроможного банку через установи інших банків. При цьому зарахування коштів на відповідні рахунки здійснюється на наступний робочий день за офіційним курсом Національного банку України, що діє на цей день;
  • шляхом внесення готівки у касу діючого (працюючого) відділення неплатоспроможного банку. При цьому зарахування коштів на відповідні рахунки здійснюється одночасно із внесенням готівки в касу такого банку за офіційним курсом Національного банку України, що діє на момент здійснення операції внесення готівки в касу.

ЧИ МОЖЛИВО ДОСТРОКОВЕ ПОГАШЕННЯ КРЕДИТУ

Позичальники здійснюють погашення кредитної заборгованості як під час тимчасової адміністрації, так і під час процедури ліквідації банку, що може тривати до 5 років. При цьому позичальники мають право погасити свою заборгованість перед банком, що ліквідується, достроково, у тому числі, перекредитувавшись в іншому банку.

ЧИ МОЖЕ ВАШ КРЕДИТ У ПРОЦЕСІ ЛІКВІДАЦІЇ БАНКУ БУТИ ПРОДАНИМ

Протягом процедури ліквідації банку Фонд здійснює продаж його майна (активів). Одержані від реалізації кошти направляються на погашення вимог кредиторів банку.

Кредити – це один із основних активів банку, тому вони теж виставляються на продаж. Придбати їх на відкритих торгах (аукціонах) можуть юридичні та фізичні особи (окрім самих позичальників та поручителів за договорами, права вимоги за якими виставляються на продаж). Інформація про виставлені на продаж активи оприлюднюється у друкованих засобах масової інформації, на веб-сайті неплатоспроможного банку та на веб-сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.

У разі продажу кредиту, новий кредитор письмово повідомляє позичальника про заміну кредитора за кредитним договором та вказує нові реквізити, на які слід повертати кошти. Факт продажу кредиту не змінює умови кредитного договору. У той же час, новий кредитор може запропонувати позичальнику змінити умови договору. Погоджуватися на нові умови чи ні – самостійне рішення позичальника.

Якщо позичальник не дотримується графіка платежів за кредитом, визначеного договором, неплатоспроможний банк має право застосовувати штрафні санкції. Банк також може звернутися до третіх осіб – суб’єктів господарювання за послугами з повернення заборгованості за кредитом або до суду.

Крім того, неналежне виконання умов кредитного договору може негативно вплинути на кредитну історію позичальника і у майбутньому стати підставою для надання кредиту за більш високою процентною ставкою або, взагалі, для відмови у наданні кредиту.

Для отримання інформації щодо залишку заборгованості за кредитом, зняття обтяження на предмет застави тощо позичальникам необхідно звертатися до неплатоспроможного банку, контакти якого можна знайти на його веб-сайті, на веб-сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (www.fg.gov.ua) або дізнатися за телефоном «гарячої лінії»: 0-800-105-800.

Знайшли помилку? Виділіть текст і натисність Ctrl+Enter